Güncel Tedavi Yöntemleri

Kireçlenme(Osteoartritte) Güncel Tedavi Yöntemleri

resim-1

OA tedavisinde temel olarak olgunun ağrı ve tutukluluğunu azaltarak yaşam kalitesinin arttırılması, eklem fonksiyonlarının korunması ve iyileştirilmesi, kas gücünün korunması ve geliştirilmesi, sakatlıkların önlenmesi veya düzeltilmesi ve tedavi komplikasyonlarının önlenmesi hedeflenmektedir.

 • Eklem içi Hyaluronik Asit Tedavisi

Eklem içine yapılan Hyaluronik Asit tedavisi uygulamaya girdiği ilk günlerde veterinerlik alanında özellikle yarış atlarında tercih edilmiştir. Günümüzde özellikle diz kireçlenmelerinin tedavisinde HA’ya ciddi miktarlarda bütçe ayrıldığı görülmektedir. Sekiz milyon kişinin yaşadığı Avusturya’da intraartiküler HA tedavisi için uygulama ücreti hariç olmak üzere yıllık 12 milyon dolar harcandığı belirtilmektedir.

Harcamanın büyüklüğüne rağmen yapılan ekonomik analizler, konvansiyonel OA tedavisi ile karşılaştırıldığında diz OA’sında HA tedavisinin etkili bir tedavi olduğunu göstermektedir.

Amerikan Gıda ve ilaç idaresi (FDA) 1997 yılında diz OA’sında intraartiküler HA tedavisini onaylamıştır ve Amerikan Romatoloji Birliği (ACR) ve Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi tarafından diz OA tedavisi kılavuzlarına konmuştur. ACR, basit analjezik ve non-farmakolojik tedavilere yanıt vermeyen diz OA’lı olgularda HA’yı önermektedir.

Avrupa Romatizma ile Mücadele Birliği’nin (EULAR) önerilerini hazırlayan ESCISIT çalışma grubunun 2003 yılı raporuna göre diz OA’sında HA’lar değerlendirildiğinde yüksek molekül ağırlıklı olanların tercih edilmesi gerektiği belirtilmektedir. Diz OA’sında HA’ların ağrı ve fonksiyonel düzelme açısından kanıta dayalı tıp metodolojisine göre kanıt düzeyi 1b’dir. Bu güçlü kanıtlara göre etki kortikosteroidlerden geç başlamakta, buna karşın daha uzun süreli olmaktadır. Bununla birlikte HA’nın hastalık sürecini modifiye ettiğine dair net kanıt yoktur.

Eklem içine uygulanan Hyaluronik asit nasıl işler?

Vücuda dışardan verilen HA’nın sinoviyal dokulardaki yarılanma ömrünün 2-8 gün arasında değiştiği bilinirken,enjekte edilen HA nasıl uzun dönem (6ay – 1yıl) etkinlik gösterebilir?

Dışardan verilen Hyalüronik asit, enjekte edildiği eklem aralığında kayganlaştırıcı bir yastık görevi yaparken, aynı zamanda,   vücuttaki Hyalüronik asit sentezinin de arttırılmasını sağlar. Böylece etkinliği ve eklem aralığında kalış süresi uzun olmaktadır.

Hyaluronik Asit Uygulamalarının Fonksiyonları;

 • Eklem kıkırdağının ve sinoviyal membranın koruma
 • Oluşturduğu HA katmanı sayesinde ağrıyı dindirmeye yardımcı
 • Bariyer fonksiyonu sayesinde kıkırdağı ve sinovyumu zararlı moleküllerden koruma
 • Lubrikan(Kayganlaştırıcı) özelliği sayesinde hareketi kolaylaştırma
 • Şok absorblayıcı özelliği ile eklemlerde yastık görevi görme
ilginc-bilgiler-5

Kondroprotektif (Kıkırdak Koruyucu) Ajanlar

Kıkırdak koruyucu (chondroprotective – kondroprotektif) olarak bilinen ilaçlar ABD’de ilaç değil, besinsel takviye satüsündedirler ve kısaca FDA olarak bilinen Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (Food and Drug Administration) tarafından kontrole tabi tutulmazlar. ‘kıkırdak koruyucu’ terimi, dejeneratif eklem hastalığının ilerlemesini durduran ve hasarlı kıkırdağın onarımını uyaran her ilaç veya bileşimin tanımı için kullanılır.

Kıkırdak koruyucu bir bileşimin özellikleri teorik olarak şunlar olmalıdır:

 • Kondrositlerce matriks yapı taşları (kollajen ve glukozaminoglikanlar gibi)sentezinin arttırılması.
 • Sinovyal hücrelerince hyaluronan sentezinin arttırılması
 • Dejeneratif enzimlerin inhibasyonu
 • Sinovyal boşluklarda ve eklemlerin etrafındaki damarlarda bulunan trombüsler, fibrin ve lipid artıklarının hareketlendirilmesi.

Uluslararası Osteoartrit Araştırma Birliği (Osteoarthritis Research Society International OARSI) tarafından bir grup ilaç yavaş etkili OA ilaçları (SADOAs – Slow acting drugs in osteoarthritis) olarak sınıflandırılmış ve 2 alt gruba ayrılmıştır.

 • Semptomları azaltan ajanlar
 • Hastalığın seyrini iyileştirmeye yönelik ajanlar

Bugün en sık kullanılan ve en çok tartışılan yavaş etkili ilaç preparatları Hyaluronan, glukozamin, kondroitin sülfat, kollajen ve diasereinlerdir.

Glukozamin

Teorik olarak 3 fonksiyonu vardır;

 • Kondrosit, kollajen ve proteoglikan üretimini uyarmak
 • Sinovyal hücreleri uyarmak
 • Hafif anti-inflamatuar etki sağlamak.

Kondroitin Sülfat

Başlıca 3 fonksiyonu vardır:

 • Zararlı enzimleri(Protenaz) bertaraf etmek
 • Eklem aralığındaki sinoviyal sıvının kümelenmesini önlemek
 • Eklem aralığının yapısındaki mineral havuzunu çoğaltmak

Tip II Kollajen

 • Eklem kıkırdağının temel kollajeni Tip II kollajendir.
 • Hayvan kemikleri ve derisinden elde edilir. OA’de semptomatik iyileşme gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.

MSM

MSM meyvelerde, mısırda, domateste, çayda, kahvede ve sütte bulunmaktadır. Günde 2 kez verilen 3 g MSM’in WOMAC ağrı ve fonksiyonel skorlarında gerileme açısından plasebodan daha üstün olduğu vurgulanmıştır.

Boswellia Serrata

Boswellia Serrata Hindistan, Afrika’nın kuzeyi ve Asya’nın ortasında yetişen bir ağaçtır. Ülkemizde de bulunmaktadır. Ağacın kabuğunun soyulması ile elde edilen reçine tedavi için kullanılmaktadır. İçinde bulunan boswellic asit iltihabı yanıtı baskılamaktadır.

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH